Delavnica v maju bo posvečena predstavitvi “Položaja žensk in otrok” , kot ga je v knjigi: Človekove pravice in socialna pravičnost v globalni perspektivi (2009), predstavila Susan C. Mapp, izredna direktorica za institucionalno učinkovitost in inovativnost, profesorica socialnega dela (Elizabethtown College) ter soustanoviteljica in glavna urednica revije Journal of Human Rights and Social Work.
Diskriminacija, revščina in pomanjkanje izobraževanja povečujeta tveganje, da bodo ženske živele v revščini in imele manjši dostop do izobrazbe.
Ženske opravljajo ⅔ dela, prejemajo pa le 10 % dohodka in imajo v lasti manj kot 1 % premoženja (ZN, 2005).
Pogosto so izpostavljene težavam zaradi nižjega družbenega položaja in škodljivemu ali neenakemu obravnavanju.
Posebne oblike nasilja nad ženskami so povezane z zdravjem in vlogo spola.
Zaradi ranljivega položaja žensk ZN 1979 sprejmejo Konvencijo o odpravi vseh oblik diskriminacije žensk (CEDAW)[1], ki opredeljuje diskriminacijo žensk in naloge podpisnic za odpravo, da bi izkoreninile škodljive prakse in diskriminatorni odnos do žensk (189 držav pogodbenic).
Kljub ratifikaciji je CEDAW je prejela več pridržkov kot katerakoli druga mednarodna pogodba z razlagami, da deli CEDAW kršijo kulturne norme in podpisnice zato izražajo zadržke do 2. in 16. čl. (enakost pred zakonom in zakonski skupnosti), ki so temeljna načela CEDAW, zato ZN menijo, da so nedopustni.
Pomembno je, da razumemo prednosti in slabosti argumentov glede vprašanja žensk in kulturne relativnosti in da se znamo odzvati na trditve, kot so: “to je le njihova kultura; ne smemo se vmešavati.”
Delavnica bo potekala 26. 05. 2022 ob 16.uri preko Zooma. Prijavite se lahko na matejka@svetovalnica.org.
[1] The Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women (CEDAW)