TEDEN MOBILNOSTI V KOPRU

Na lep sončen dan, natančneje v četrtek 18.9.2014, se je Ženska svetovalnica predstavila mimoidočim v Kopru v sklopu Tedna mobilnosti. Pogovori so bili namenjeni ozaveščanju in preprečevanju nasilja nad ženskami in otroki ter motnjami hranjenja.

DSCI0088

Udeleženci so povedali, da nasilja v njihovi okolici ni, ter da ne poznajo nikogar, ki se mu to dogaja. Potem takem smo se vprašali: “Kje so vse pretepene in zlorabljenje ženske?” Po nacionalni raziskavi je vsaka druga ženska žrtev psihičnega nasilja, vsaka četrta pretepena in vsaka sedma posiljena v svojem življenju. Razmišljujoča udeleženka je odgovorila, da so verjetno doma, za štirimi zidovi. Raziskava je pokazala, da je največ nasilja, tudi spolnega v zakonih in izvenzakonskih skupnostih.

15. Festival prostovoljstva

Če se želite o težavah nasilja v družini in motenj hranjenja pogovoriti, pokličite Žensko svetovalnico na 01-251 1 602 ali nam pišite na zenska@svetovalnica.org.
DSCI3994
Kot vsako leto, se je Ženska svetovalnica tudi letos prestavila na 15. Festivalu. Na Prešernovem trgu je bilo živahno in razgibano ob predstavitvi Na stojnici smo predstavile programe pomoči za ženske, žrtve nasilja ter program motenj hranjenja. Nasilje v družini je najpogostejši vzrok za psihične in fizične poškodbe žensk vseh starosti, etičnih pripadnosti in poklicev. Motnje hranjenja neredko spremljajo nasilje bodisi akutno ali preživeto v otroštvu in mladostništvu. Podelile smo letake in ozaveščale ljudi predvsem o tem kako izstopiti iz začaranega kroga nasilja in motenj hranjenja.

DSCI3999

6. maj – MEDNARODNI DAN BREZ DIETE

V Društvu Ženska svetovalnica sedaj že tradicionalno obeležujemo Mednarodni dan brez diete, ki se je začel 1992 z Angležinjo Mary Evans, ki je tudi sama okrevala od anoreksije ter napisala knjigo ”Lahko imate postavo tudi – brez diete”.
Evansova pravi, da je Dan brez diete nastal na podlagi dveh dogodkov, ki sta jo izjemno pretresla. Kot prvega omenja TV oddajo, ki je prikazovala žensko z operativno zmanjšanim želodcem, ki je imela za seboj že tri operacije počenega želodca. Dodatno jo je pretresla vest o samomoru 15-letne deklice, ki se je ob konfekcijski številki 34 doživljala kot zelo debelo. Oba dogodka sta jo napeljala k odločitvi, da se želi boriti in zaustaviti neznosno norost okoli suhosti, zato je medijem poslala sporočilo Debele ženske udarijo nazaj. V njem je spregovorila o konceptu življenja brez diet in sprejemanju svoje postave. Na nacionalni angleški televiziji je intervjuvanka izustila: ”Ne pozabite proslaviti Dneva brez diete,” ter tako začrtala organizacijo 1. dogodka v Hyde Parku, v Londonu. Od leta 1993 dalje ta dan praznujejo tako v Rusiji, ZDA, Avstraliji in Angliji kot tudi drugod po svetu.

8. MAREC – MEDNARODNI DAN ŽENSK

8. marec je dan, ki ga praznujemo vse ženske in je dan, ki nas spomni, da se moramo še naprej vsakodnevno boriti proti nasilju nad ženskami in nasilju v družini. Podatki kažejo, da vsaka druga ženska v svojem življenju doživi nasilje, kar razbije mit, da nasilje trpijo ženske iz nižjega sloja.

Danes je dan, ko se vprašamo kako lahko tudi sami prispevamo k ničelni toleranci družbe do nasilja?

Zagotovo je korak v tej smeri, da se opredelimo proti vsem oblikam in vrstam nasilja ter se senzibiliziramo za prepoznavanje nasilja okoli nas. Oblike pomoči, ki jih nudi Društvo Ženska svetovalnica so individualno svetovanje, skupinsko svetovanje, pomoč in priprava pri prijavi nasilja ter umik v Krizni center za ženske in otroke, žrtve nasilja. Dosegljivi smo 24 ur na dan, vse dni v letu na številki 031 233 211.

UTRINKI IZ AKCIJE OB MENDARODNIH DNEVIH BOJA PROTI NASILJU NAD ŽENSKAMI

V soboto, dne 23.11.2013, smo izvedli informativno osveščevalno akcijo ob Mednarodnih dnevih boja proti nasilju nad ženskami, ki se pričnejo z dnem 25.11.2013 ter zaključijo s Svetovnim dnevom človekovih pravic, ki bo 10.12.2013.

Akcijo je podprla varuhinja človekovih pravic ga. Vlasta NUSSDORFER, kot osrednja ambasadorka EKIPE ZA NENASILJE Društva Ženska svetovalnica. Častni gostje akcije, ki sta jih sprejeli varuhinja človekovih pravic ga. Vlasta NUSSDORFER in predsednica društva Lucija UŽMAH, so bili predsednik Republike Slovenije g. Borut PAHOR, župan Mestne občine Ljubljana g. Zoran JANKOVIĆ in predsednik Socialne zbornice Slovenije g. Nace KOVAČ.